1. Tampony a transport.půdy

 

Jednoúčelové pomůcky pro praktické lékaře, specializovaná i klinická pracoviště a laboratoře

 

Správná technika odběru biologického materiálu a zejména jeho transport jsou základním a nezbytným předpokladem pro optimální bakteriologické vyšetření ve vaší laboratoři. K tomu poskytuje DULAB řadu kvalitních a cenově velmi výhodných jednoúčelových přípravků:

 

 

Tampon odběrový a výtěrový, sterilní je zhotoven z dacronové střiže a upevněn na dřevěné tyčince. Tampon je netoxický i pro velmi náročné bakteriální druhy. Nahrazuje dříve používané tampony detoxikované aktivním uhlím. Dacronové tampony jsou baleny v zataveném PE sáčku a délkou přizpůsobeny délce umělohmotné zkumavky s transportními půdami DULAB, takže tyčinku není nutno odlamovat.

 

Transportní půdy (TP) 

 

Jsou obsaženy v umělohmotných zkumavkách o délce 165 mm, průměru 15 mm s výjimkou TP dle Stuarta, která je ve skleněné zkumavce. Sortiment TP DULAB pokrývá plně potřebu na uchování všech lékařskydůležitých baktérií a některé navíc umožňují i jejich částečnou proliferaci během transportu do laboratoře. 

TP Amies obsahuje v polotuhém úchovném základu navíc i aktivní uhlí. Je vhodná pro obecné použití a také pro uložení tamponů jiných výrobců, jejichž toxicita nebyla ověřena.

 

TP Cary-Blair má stejné složení a použití jako TP Amies, avšak neobsahuje aktivní uhlí.

 

TP Stuart je ve skleněné zkumavce nepropouštějící vzduch, takže je vhodná i pro transport anaerobních baktérií. Obsahuje methylenovou modř jako indikátor anaerobiózy. Modrý prstenec při povrchu půdy by neměl být širší než 1 cm. Regeneraci anaerobního prostředí lze docílit vypuzením vzduchu krátkým povařením zkumavky ve vodní lázni při uvolněné zátce.

 

TP GN (pro gramnegativní baktérie) je transportně-kultivační polotuhá půda pro výtěry z rekta nahrazující dříve používané tampony impregnované desoxycholát-citrátovým agarem. Výtěr z rekta se provádí na suchý tampon DULAB, který se ihned zasune do půdy. Během transportu njsou potlačeny frampozitivní baktérie a gramnegativní se mohou částečně pomnožit, což zkracuje vyšetření v laboratoři.

 

TP CJ je transportně-kultivační selektivní půda umožňující přežití střevního patogena Campylobacter jejuni díky kvalitní ochranné polotuhé půdě a přítomnosti cefoperazonu, který inhibuje nežádoucí flóru během transportu.

 

TP NGM (Neisseria gonorrhoeae/meningitidis) je selektivní tuhá půda určená k transportu biologického materiálu, v němž mají být prokázány patogenní neisserie. Obsahuje kvalitní půdu, hemoglobin a obohacovadlo živných půd A a B DULAB.

 

Způsob použití tamponů a transportních půd DULAB: 

 

PE sáček s tamponem odstřihněte na opačném konci tamponu, tampon vysuňte na opačném konci smotku, proveďte odběr/stěr a ihned zanořte do zvolené transportní půdy. Po odběru uchovávejte TP při teplotě místnosti, nikoliv v chladničce.